Pomoc Humanitarna dla Ukrainy

24 lutego 2022r. rozpoczęła się wojna w Ukrainie. Tego samego dnia Justyna Szepieniec prywatnie zapisała się jako osoba, która przyjmie osoby z Ukrainy do swojego domu. W sobotę, trzeciego dnia wojny, znalazła w internecie informację, że potrzebni są kierowcy-wolontariusze, którzy pojadą do Lwowa po osoby, które chcą się stamtąd wydostać.

27 lutego 2022 roku został zorganizowany pierwszy transport najpotrzebniejszych produktów (żywności, wody, środków czystości, odzieży, leków) do przejścia granicznego w Medyce. Po przekazaniu produktów, z granicy wrócił bus z mieszkańcami zagrożonych terenów, którzy nie mieli jak przedostać się dalej. Część osób została rozlokowana w miejscach do tego przeznaczonych, część znalazła schronienie w hotelu Jaś Wędrowniczek w Rymanowie. Potem jeździła nawet i codziennie, przyjeżdżała z ludźmi i jechała z powrotem załadowanym potrzebnymi rzeczami busem.

Tato Justyny - Jan Szepieniec raz prosił, żeby nie jeździła sama. Zabrała Go wtedy, a On później zaangażował się w pomoc równie mocno jak Ona.

O zaangażowaniu rodziny Szepieńców, a następnie Fundacji Jaś Wędrowniczek można poczytać w ogólnopolskiej prasie:

Pojawił się nawet artykuł we francuskim dzienniku Le Figaro, tutaj można zobaczyć udostępnione wspomnienie na Facebooku przez przyjaciela Nicolasa:

W dalszym okresie zorganizowane zostały różne zbiórki pieniędzy, np na zakup odzieży termoaktywnej dla żołnierzy z Truskawca walczących na wschodzie. Fundacja Jaś Wędrowniczek zakupiła sto kompletów bielizny + sto par grubych skarpet. Koszt jednego kompletu to 120 zł brutto. Ta zbiórka zorganizowana była wspólnie z Gminą Rymanów oraz Panem Burmistrzem  Wojciechem Farbaniec.

Zorganizowano kilkadziesiąt transportów ludzi z terenów objętych wojną, zarówno w Polsce, jak i za granicę - np. do Holandii, zorganizowano kilkaset zbiórek żywności, leków, odzieży, środków czystości, wody i pieniędzy, dostarczono kilka tysięcy paczek do ludzi na terenie Ukrainy, którzy tego potrzebowali.

Z dzienniczka Justyny Szepieniec:

"Kwiecień 2022

🇺🇦💙💛 STOP WAR 🇺🇦💙💛

Święta i ostatnie dni upłynęły spokojnie.
Udało się zorganizować kilka spotkań z rodzinami ukraińskimi przebywającymi na naszym terenie Gminy Rymanów.
🗣Poszukiwania pracy, sprawy organizacyjne, mieszkanie - uchodźcy próbują zadomowić się u gościnnych polskich rodzin 💖 . Na jak długo? tego nie wie nikt. Niepewności z obydwu stron są wyczuwalne, trudno ich nie mieć.
Jednak powtórzę - gościnne! progi naszych mieszkańców są niebywałe. Każdy próbuje pomóc jak tylko może i na ile jest w stanie, powiedziałabym nawet, że to jest niebywałe💙💛
🗣Przed Świętami wyruszył kolejny transport z darami na Ukrainę, we wtorek tato Jasiek 🙂 pojechał w góry Skolskie do Romana z kolejną dostawą, (k. Stryja), jutro o 7:00 wyrusza kolejny transport.
Dzięki współpracy z  Fundacja Dobre Jutro  udało się zorganizować transporty kolejnych darów.
Fundacja Jaś Wedrowniczek organizuje przejazd, samochód, paliwo, gotówkę dla wolontariuszy na Ukrainie na dalsze przejazdy które odbywają się na wschód Charków i południe Mikołajów.
🗣 Ola Małecka  w UK organizuje koncert z którego datki zostaną przekazane na Fundację Jaś Wędrowniczek. To nie wszystko, Ola działa od początku i nie kończy, pomaga wspiera, udostępnia wszystkie działania na rzecz Ukrainy.
🗣Portret prezydenta Wołodymyra Zełenskiego to dzieło Martyna Tarasiewicz polska malarka, która wystawiła portret na aukcję. Inne prace pani Martyny dotyczące sytuacji na Ukrainie - np. plakaty są do nabycia w Warszawie. Dochód ma zostać przeznaczony na karmę dla zwierząt na Ukrainie.
🗣 @Lukasz Grudysz dni przedświąteczne spędził na Ukrainie, jutro wyruszają dalej... uważajcie.
🗣 Pan Andrzej Mazepa Wiceprezes Fundacji Chwala Narodu, Deputowany Chmielnickiej Rady Miejskiej Kajuk Jarosław Jarosławowicz, przesłał nam list intencyjny z prośbą o pomoc dla okręgu Chmielnicki, cytuję: "Codziennie do Chmielnickiego przyjeżdża ponad 30 pociągów z uchodźcami. Większość uchodźców, otrzymawszy tu pomoc żywnościową, medyczną i psychologiczną, udają się dalej na Zachód. Jednakże wiele z nich pozostaje w naszym mieście. Dziś w Chmielnickim jest więcej niż 40 tys. uchodźców (sam Chmielnicki ma 270 tysięcy mieszkańców)....Chmielnicki stał się rodzajem centrum humanitarnego, w którym sortowana jest pomoc humanitarna i rozdzielana wśród tych, którzy tego potrzebują, zgodnie z ich rzeczywistymi potrzebami. W związku z powyższym prosimy o pomoc: termowizory, krótkofalówki, apteczki, żywność, leki"
🗣Yuriy Yakovlyev dotarł szczęśliwie i przewiózł odzież z Fundacji na Ukrainę
🗣W Holandii w Nijmegen odbył się koncert wspólnie z uchodźcami, urywki filmu od naszej zaprzyjaźnionej z Fundacją Pani Krysi. Było wspaniale. Z innych informacji z Holandii na wesoło o lodówkach - zdjęcie 🙂
🗣 Sklepik "POMOC HUMANITARNA" cały czas działa... to już żyje własnym życiem... Julia ogarnia temat 🙂
🗣Julia którą znacie z moich postów z córką Sophie oraz 8śmio letnią Nastią, które przez 3 tygodnie przebywały w Jasiu, teraz znalazły miejsce po sąsiedzku 🙂 weszły ..pewnie jako pierwsze Ukrainki w Wielki Piątek na Tarnicę Tarnica - zdobywając tym samym najwyższy szczyt w Bieszczadach 1346mnpm. Gratulacje 💪 Nasza cała grupa liczyła 10 osób.

Taki wiersz świątecznie ktoś podesłał:
Za Panią poetką i malarką Krystyną Urbańczyk Basińską:
"Żeby chleb był chlebem..
Rodzina rodziną..
Niebo niebem.
Żeby nie mitem było prawo..
I nie niewolą wolność.
By radość była...
Wspólnym Duchowym Ładem."
NAJBLIŻSZE DZIAŁANIA FUNDACJI ORAZ ŚRODKI FINANSOWE KTÓRE PRZEKAZYWANE SĄ NA KONTO FUNDACJI ZOSTANĄ ZWRÓCONE POMOCY OKRĘGOWI CHMIELNICKIEGO."