Kurs pedagogiczny metody Montessori

Wydarzenie od: 2016-02-19do: 2016-02-21

W dniach 19-21.02.2016 roku Fundacja Jaś Wędrowniczek wraz z Przedszkolem Tuptusiowo z Rymanowa zorganizowała kurs metody Montessori przeznaczony dla:

• nauczycieli, pedagogów i psychologów,
  • rodziców,
  • rodziców edukujących swoje dzieci w domu,
  • studentów pedagogiki.

Kurs odbył się w Niepublicznym Przedszkolu Językowym "Tuptusiowo" w Rymanowie, przy ul. Piekarskiej 3.

Kurs poprowadziła Fundacja Wspierania Idei Marii Montessori "Ziarnko Maku" w Krakowie. Fundacja ta od kilku lat prowadzi Katolicką Szkołę Podstawową i Katolickie Gimnazjum Montessori w Krakowie pod opieką OO. Zmartwychwstańców. Obecnie zajmuje się również kształceniem nauczycieli oraz rodziców edukujących swoje dzieci w domu w zakresie metody Montessori.

Metoda Montessori jest narzędziem, które doskonale odpowiada na indywidualne potrzeby dziecka, a jednocześnie uczy zasad pracy grupowej opartej na wzajemnym szacunku. Maria Montessori zaproponowała system nauki poprzez zabawę. Dzieci posługują się przedmiotami wspomagającymi twórcze i logiczne myślenie. Jednak każde z nich ma do dyspozycji tylko jeden przedmiot każdego rodzaju, co z kolei buduje dobre relacje pomiędzy nimi.

Podczas kursu omówiono blok zajęć poświęcony założeniom teoretycznym metody - zagadnienia koncepcji dziecka i nauczyciela, pracy własnej, wolności i dyscypliny, porządku, ciszy i grupy mieszanej wiekowo.