Happening czytelniczy oraz debata Open SpaceTechnology

W dniu 16.10.2018 r. w restauracji Jaś Wędrowniczek w Rymanowie odbyła się debata Open Space Technology na temat Ekonomii Społecznej połączona z happeningiem czytelniczym pod hasłem „Sytuacja czytelnictwa wśród Twoich najbliższych – jak to widzisz?”.

W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Rymanowie wraz z wychowawcami, a także przedstawiciele Zakładu Aktywności Zawodowej, Burmistrz Gminy Rymanów – Wojciech Farbaniec, Magdalena Bolanowska działająca w Stowarzyszeniu LGD „Dorzecze Wisłoka” oraz Justyna Szepieniec – prezes Fundacji Jaś Wędrowniczek.

Spotkanie było podzielone na dwie części, pierwsza z nich poświęcona była dyskusjom na temat pracy, w czasie których uczniowie dzielili się swoimi opiniami oraz pomysłami. Tematem przewodnim był: "Dobra praca dla każdego, jak to osiągnąć". Każdy mógł przysiąść się do stolika, gdzie poruszano interesujące go tematy, częstując się przy tym ciastkami i napojami. W dalszej części wydarzenia odbył się konkurs - prezentacja pracy klas, które przygotowały apel, zachęcający do regularnego czytania.

Formy tego apelu były przeróżne, od krótkiego przedstawienia w formie rozprawy sądowej, które miało na celu zobrazowanie sytuacji czytelnictwa w dzisiejszym świecie, po przygotowany wcześniej filmik, zawierający wiele złotych myśli, cytatów oraz krótkich scenek, w których aktorami byli sami uczniowie. Pojawiło się też przedstawienie wyników ankiety, przeprowadzonej wśród mieszkańców Rymanowa, która informowała, ile powieści przeczytali ankietowani w ciągu ostatniego roku.

Szczegóły konkursu dla młodzieży :
– przedstawienie w dowolny sposób przez uczniów swoich odczuć, wniosków nt. przewodni konkursu: „Sytuacja czytelnictwa wśród Twoich najbliższych – jak to widzisz?”
– w konkursie udział mogła brać dowolna ilość klas
– każda z klas mogła wyłonić kilku uczniów, którzy w ich imieniu zaprezentowali swoje prace
– forma prezentacji była dowolna - kreatywność uczestników była mile widziana
– rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w dniu 16 października o godz. 10:00 na sali bankietowej w Hotelu Restauracji Jaś Wędrowniczek w Rymanowie